سفارش تبلیغ
صبا

از بخیل در شگفتم ، به فقرى مى‏شتابد که از آن گریزان است و توانگریى از دستش مى‏رود که آن را خواهان است ، پس در این جهان چون درویشان زید ، و در آن جهان چون توانگران حساب پس دهد ، و از متکبّرى در شگفتم که دیروز نطفه بود و فردا مردار است ، و از کسى در شگفتم که در خدا شک مى‏کند و آفریده‏هاى خدا پیش چشمش آشکار است ، و از کسى در شگفتم که مردن را از یاد برده و مردگان در دیده‏اش پدیدار ، و از کسى در شگفتم که زنده شدن آن جهان را نمى‏پذیرد ، و زنده شدن بار نخستین را مى‏بیند ، و در شگفتم از آن که به آبادانى ناپایدار مى‏پردازد و خانه جاودانه را رها مى‏سازد . [نهج البلاغه]

حمکت در اسلام

خانه

پارسی بلاگ

مدیریت

پست الکترونیک

شناسنامه


9:15 ع 88/2/25

رابطه روح و جسم

نویسنده: کامران قراملکی

در پست قبلی اشاره مختصری داشتیم به اینکه تمام حقیقت انسان به روح اوست و زن و مرد بودن دخلی در انسانیت ندارد و اساسا در مکتب الهی زن و مردی وجود ندارد ، بلکه تمام حقیقت انسان را روح او تشکیل می دهد .

حال در ادامه به رابطه روح و جسم می پردازیم تا از حقیقت انسان بیشتر بشنویم .

رابطه روح و جسم :

آبات مربوط به روح انسان دو گروه است:

آیاتی که نشان می دهد روح قبل از خلقت بدن ، موجود بوده سپس به بدن تعلق گرفته ، نظیر آیه 71 سوره ص « انی خالق بشرا ... و نفخت فیه من روحی »

آیاتی که نشان می دهد روح از همین طبیعت و بدن بر می خیزد ؛ یعنی نطفه در سیر تکاملی خود به مرتبه ای از کمال می رسد که روح از خود ماده برمی خیزد ، نظیر آیه فکسونا العظام لحما ثم انشأناه خلقا آخر فتبارک الله احسن الخالقین .

اگر خداوند احسن الخالقین است بالطبع انسان نیز احسن المخلوقین خواهد بود ، چون انسان جامع ماده و مجرد است ( که به اصطلاح کون جامع گفته می شود)

به عقیده حقیر خداوند چون مابین ماده و مجرد الفت ایجاد کرد تبارک الله گفت چون در آفرینش فرشتگان که روح صرف و مجرد صرف هستند نفرمود تبارک الله احسن الخالقین و در آفرینش حیوانات و جمادات نیز تبارک الله نفرمود ، چرا که ماده و مجرد در این دو تفکیک یافته اند ، اما در خلقت فرمود : « تبارک الله احسن الخالقین »

انسان بایستی سعی کند با داشتن همه سرمایه های خرد و فرزانگی که از روح نشئت گرفته و نیز با داشتن موانع بیشمار که از نشئه تراب با خود آورده است ، از همه موانع عبور کرده و معلم فرشته ها شود .

این احسن المخلوقین است و کاری می کند که از هیچ موجودی ساخته نیست

طبق ظاهر آیات بخش دوم ، روح سابقه مادیت دارد ، اما در دالان انتقال از ماده به تجرد ، نشانه های مادی را از خود دور می سازد و جایی برای سخن از زن و مرد باقی نمی گذارد .

فاطمه زهرا سلام الله علیها سرمایه های خرد و فرزانگی را دارا بود و از همه موانع نیز عبور کرده ؛ بنابراین یقینا معلم فرشته هاست و فرشتگان در مقابل وجود نازنینش زانوی ادب زده اند.

3ygexllt88pchu8k10k.gif

?

بیایید همه باهم دست به دعا برداشته و از وجود با عظمتش علو درجات خود و دوستانمان را بخواهیم.@};- • کلمات کلیدی :
 • نظر شما ()  لیست کل یادداشت های این وبلاگ

  رابطه روح و جسم
  رابطه روح و جسم
  حقیقت انسان
  آیت الله جوادی آملی : ایام فاطمیه نباید تنها به عزاداری خلاصه شو


  [ خانه :: پارسی بلاگ :: مدیریت:: پست الکترونیک :: شناسنامه]

  تعداد بازدید:9577

  امروز:3

  دیروز :3

   RSS 

   Atom 

  پیوندهای روزانه
  مرکز فرهنگ و معارف قرآنی [13]
  ارتباط شیعی (دریافت نرم افراز جهت ارتباط زنده با مراجع) [15]
  درباره بهائیت بیشتر بدانیم [70]
  گروه فرهنگی المیزان [15]
  دروس تفسیر و درس خارج را به طور زنده از اینجا مشاهده کنید [26]
  پایگاه پرسمان قرآنی [13]
  مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی [53]
  [آرشیو(7)]

  درباره خودم

  حمکت در اسلام

  کامران قراملکی
  با سلام و تحیت خدمت سروران گرامی و برادران و خواهران دینی وبلاگ حاضر سعی می کند با اندوخته های علمی خود و با یاری جویی از اساتید مطالب قابل استفاده ای را ارائه دهد . مدیریت وبلاگ روزها و شب های خوشی را برای شما آرزو می کند

  لوگوی خودم

  حمکت در اسلام

  لینک دوستان

  یادداشتها و برداشتها
  بندیر
  امتیاز

  لوگوی دوستان  دسته بندی یادداشت ها

  انسان . حقیقت . عزاداری . فاظمه .

  اشتراک

   

  وضعیت من در یاهو

  یــــاهـو

  Reader code -->